Vanduo kūdikiui
Tiek kūdikio, tiek suaugusiojo kiekvienai kūno ląstelei reikalingas vanduo norint užtikrinti tinkamą organizmo funkcionavimą. Vandens trūkumas gali sukelti dehidrataciją. Termoreguliacija, toksinų pašalinimas iš organizmo – tai tik kelios iš funkcijų, kurioms atlikti organizmui reikia vandens.
Kiek vandens reikia kūdikiui?
Kuo vaikas mažesnis, tuo jo organizmas reikalauja daugiau vandens, tad svarbu nuolat papildyti vandens atsargas. Suaugusiam žmogui reikėtų išgerti apie 1,5–2,5 litrų skysčių per dieną, iš jų 700 mililitrų gaunama su maistu. Kūdikiui vandens proporcingai reikia gerokai daugiau.
Pirmaisiais gyvenimo metais mažylis turi gauti 150–200 ml vandens vienam kg svorio per parą. Vadinasi, jei kūdikis sveria 5 kg, jis turi gauti apie 750–1000 ml vandens per parą. Tokį vandens kiekį paprastai jis gauna su motinos pienu.
Jei suaugusiajam reikėtų tiek vandens, kiek kūdikiui, jis (jei sveria apie 60 kg) turėtų per parą išgerti 12 litrų!
Antraisiais gyvenimo metais vaikas turėtų gauti 100–150 ml vienam kg kūno svorio. Vadinasi, jei sveria 14 kg, turi gauti 1400–2100 ml vandens per parą.
Kasdienis vandens poreikis nėra vienodas. Jis priklauso nuo daugelio veiksnių – vaiko amžiaus, aplinkos temperatūros, vaiko judrumo, jo valgomo maisto, individualių vaiko ir/ar suaugusiojo savybių (pvz., prakaitavimo intensyvumo), būklės (sveikas ar sergantis ir kuo sergantis) ir kitų veiksnių.
Kiek vandens mamos piene?
Perskaičiusios tokius skaičius mamos gali pagalvoti – iš kur mano vaikelis gaus tiek vandens, jei valgo tik mano pieną? Nerimauti nėra ko, nes mamos piene vanduo sudaro 87 proc. Žįsdamas krūtį kūdikis ir pavalgo, ir atsigeria. Įrodyta, kad mamos pienas pasisavinamas geriau negu bet kurie kiti skysčiai. Mamos pienas visiškai patenkina kūdikio vandens poreikį, kol kūdikis nėra maitinamas papildomai. Teisingai pagamintas (pagal gamintojo nurodytas rekomendacijas ant pakuotės) mišinys irgi patenkina kūdikio maistinių medžiagų ir vandens poreikius iki 4–6 mėn. Tik reikia atkreipti dėmesį, kokį vandenį naudosite kūdikio maisto gamybai. Reikėtų rinktis natūralų mineralinį vandenį, turintį mažai mineralinių medžiagų, kaip pavyzdys – „Rasa Light“ negazuotas natūralus mineralinis vanduo, tinkantis kūdikių maisto gamybai.
Vanduo papildomai maitinamam kūdikiui
Pradėjus kūdikius papildomai maitinti atsiranda poreikis duoti papildomai ir atsigerti. Kūdikiui gėrimas yra vanduo. Jo galima duoti, kai kūdikis nori – jam galima pasiūlyti, bet jokiu būdu ne per prievartą. Jei pridėjus kūdikiui prie lūpų buteliuką su vandeniu, mažylis gerti nenori, suka galvytę, vandens nereikia.
Koks vanduo tinka mažam vaikui
Vanduo, kurį naudosite kūdikio maistui ruošti ar gerti, privalo griežtai atitikti Europos Sąjungoje kūdikių mitybai taikomus reikalavimus. Kūdikiams ir mažiems vaikams derėtų duoti vandens, tinkamo kūdikių mitybai (apie tai bus parašyta ant etiketės – tinkamas kūdikių maisto gamybai). Vandentiekio vanduo skirtinguose regionuose yra nevienodo skonio ir kokybės, jo kokybė gali skirtis net skirtinguose butuose, nelygu kokie filtrai įmontuoti ir kokio senumo vamzdynai.
Cheminė tarša geriamajame vandenyje yra pavojinga žmonių, ypač kūdikių sveikatai. Kūdikių jautrumas nitratams nevienodas, jautriausi kūdikiai iki 4 mėn. amžiaus. Patekę į organizmą nitratai kraujo hemoglobiną paverčia methemoglobinu, negalinčiu pernešti į audinius reikiamo kiekio deguonies, todėl ištinka deguonies badas. Kūdikiams prasideda vėmimas, kamuoja dusulys, pamėlsta oda ir gleivinės. Gerti nitratais užterštą vandenį pavojinga ir nėščiosioms.
Nitritais ir nitratais užterštas vanduo neturi specifinio skonio, kvapo ar spalvos. Šios cheminės medžiagos iš vandens nepašalinamos nei virinant, nei filtruojant buitiniais vandens filtrais. Virinant, sumažėjus vandens kiekiui, nitratų koncentracija dar padidėja. Todėl mamos, nemaitinančios kūdikių krūtimi, mažylių maisto ruošimui turėtų pirkti natūralų mineralinį vandenį tinkantį kūdikių maisto gamybai, pavyzdžiui negazuotą natūralų mineralinį vandenį „Rasa Light“.
Kasdieniniam vartojimui tinka natūralus mažai mineralinių druskų turintis vanduo, kuriame mineralinių druskų koncentracija, apskaičiuota kaip sausoji liekana, ne didesnė kaip 500 mg/l.
Vaikams netinka tie vandenys, kuriuose daug kokios nors vienos rūšies druskų, pvz., sulfatų, nes jie gali sukelti viduriavimą, arba daug natrio chlorido, nes būdami sūrūs, jie skatins dar didesnį norą gerti, pratins prie sūrių patiekalų.
Netinka natūralus mineralinis vanduo, kuriame daug fluoridų. Jeigu natūraliame mineraliniame vandenyje fluorido koncentracija yra didesnė kaip 1,5 mg/l, etiketėje greta natūralaus mineralinio vandens prekės aprašo papildomai užrašoma: „Turi fluorido daugiau kaip 1,5 mg/l: netinkamas reguliariai vartoti kūdikiams ir vaikams iki 7 metų amžiaus“.
„Gyvendami Lietuvoje esame privilegijuoti, nes turime itin švarų požeminį geriamą vandenį, įvairios mineralizacijos mineralinį vandenį, tad pasirinkimas tikrai didelis. Todėl turime ir patys jį gerti, ir ugdyti vaikus savo pavyzdžiu, nes tai taps puikia investicija į vaikų sveikatą ir gerą savijautą ateityje“, – sako įmonės “Druskininkų Rasa” kokybės vadovė Renata Bubnė.